Zdravá strava – ako s ňou zotrvať celý život

bnb_woman-eating-salad_nd300_77_web

Rozhodli ste sa, že si vstúpite do svedomia a začnete žiť zdravo? Do jedálnička zaradíte zdravé potraviny a začnete sa viac hýbať? Veď kult zdravého tela je teraz celosvetovým trendom. Stačí však na to, aby ste dlhodobo zotrvali v zdravom móde len neurčité predsavzatie? Dá sa bez silnej túžby a dobrej motivácie udržať v zdravom režime dlhodobo? Ak sa práve chystáte nastúpiť na cestu zdravšieho JA a plánujete v nej zotrvať po zvyšok života, prečítajte si nasledujúce riadky.

Najdôležitejšia je silná motivácia

Motivácia je pri nastúpení na cestu za zdravým životom veľmi dôležitým impulzom. Sú dva druhy motivácie – vonkajšia a vnútorná. Vonkajšou motiváciou je obvykle túžba schudnúť a zapáčiť sa tak iným. Problémom je, že takáto motivácia je zväčša krátkodobá. Schudnúť sa vám na požadovanú váhu väčšinou podarí v priebehu obdobia jedného roka. Chvíľu sa z nového tela tešíte, ale čo ďalej? Cieľ ste dosiahli, a tak sa pýtate samých seba – čo teraz? Pokiaľ vás nepoháňa hlbší zmysel, významnejší cieľ, než len zapáčiť sa iným, hrozí vám rýchle skĺznutie do starých koľají.

Skvelým nástrojom na dosiahnutie dlhodobého úspechu je vnútorná motivácia, čiže vlastné rozhodnutie, pri ktorom majú dôvody hlbší zmysel.

Príkladom vnútornej motivácie môže byť:

  • upravenie, zlepšenie zdravotného stavu,
  • etické dôvody, napríklad ochrana zvierat,
  • estetické dôvody: nepáčim sa sám či sama sebe.

Vďaka silnej motivácii ste teda dosiahli svoj cieľ. Ste vo fáze, keď máte vysnenú hmotnosť, upravený zdravotný stav a opäť prichádza otázka, čo ďalej? Táto fáza je pre vaše nasledujúce smerovanie rozhodujúca.

Je preto potrebné opýtať sa sám či sama seba:

  • Mám viac energie?
  • Cítim sa zdravý/zdravá a vitálny/vitálna?
  • Mám vyššie sebavedomie?
  • Oplývam pozitívnym myslením?
  • Dokážem zvládnuť prácu, rodinu aj koníčky s prehľadom?

Ak ste na všetky otázky odpovedali pozitívne, práve ste si prečítali dôvody, prečo zotrvať vo svojom nastavení. Je tu však jeden háčik. Po roku to ide už ťažšie. Ako teda zotrvať v zdravom tele a nestratiť pritom motiváciu?

V striktnom režime sa nedá udržať dlhodobo

Ak ste sa k svojej vysnenej váhe dopracovali vďaka striktnému dodržiavaniu jedálnička spolu s tvrdým tréningom, je náročné popri práci a rodine tento režim dlhodobo dodržiavať. Uvedomte si, že ste dosiahli svoju minimálnu váhu, dno. Na dlhodobé udržanie však potrebujete nájsť optimálnu váhu. Preto je prirodzené, že ak mierne povolíte nastavený tvrdý režim, váha vystúpi opäť nahor.

Sama som si prešla týmto obdobím. Pri svojej výške 160 cm som schudla za obdobie 1 roka na minimálnu váhu 48 kg. K váhe som sa dopracovala dodržiavaním nízko sacharidovej stravy plnej čerstvej zeleniny, ovocia, vlákniny, hodnotných proteínov, zdravých tukov a cvičením až 5-krát do týždňa. Po 15 mesiacoch som v režime povolila a snažila som sa nájsť svoj balans, ktorý by fungoval aj z dlhodobého hľadiska.

Zvolila som si sladké raňajky. Pridala som v striedmych dávkach celozrnné pečivo a obilniny a ďalej som dodržiavala zdravú vyváženú stravu a fyzickú aktivitu. V mojom prípade kombináciu behu a fitness 3- až 4-krát do týždňa. Moja váha stúpla na 52 kg napriek tomu, že som sa v danom režime snažila dostať na 51 kg. Pochopila som, že dlhodobo udržateľná optimálna váha je pre mňa 52 kg. Pri tejto váhe dokážem fungovať s množstvom energie, som zdravá a vitálna. Nezúfajte preto, ak sa vám po roku trápenia ručička na váhe zastaví, prípadne mierne stúpne. Namiesto toho si nájdite svoj balans v jedle a cvičení, ktorý je pre vás trvalo udržateľný a pri ktorom sa cítite fit!

Udržateľný balans

Zdravá strava a pravidelné cvičenie sú však len dva aspekty vedúce k trvalo udržateľnému zdraviu a rovnováhe organizmu. Tak ako stolička má 4 nohy na to, aby udržala balans aj k fyzickej a duševnej rovnováhe sa dostanete vďaka 4 základným aspektom:

  • zdravá strava,
  • pravidelný pohyb,
  • regenerácia a kvalitný spánok,
  • otužovanie a pobyt na čerstvom vzduchu.

Ak sa budete zdravo stravovať, dobre spať, tráviť čas na čerstvom vzduchu, ale nebudete telo spevňovať, svaly vám ochabnú. Na to sa nabalia bolesti a problémy s držaním tela. Nebudete vo fyzickej ani duševnej rovnováhe. Jedna noha stoličky bude kratšia a neudržíte balans.

Ak budete zdravo jesť, pravidelne cvičiť, tráviť čas na čerstvom vzduchu, ale budete ponocovať a organizmu bude chýbať regenerácia, ktorú dosiahne jedine hlbokým spánkom, nedostatok spánku povedie k psychickým poruchám, neurózam, migrénam a rozhodne nebudete vo fyzickej ani duševnej rovnováhe. Jedna noha stoličky bude opäť kratšia a vy neudržíte balans.

Je preto nesmierne dôležité dbať na všetky štyri aspekty a udržiavať ich v rovnováhe. Len v zdravom, vitálnom a oddýchnutom tele dokážete zotrvať dlhodobo šťastní a spokojní.

 

Sledujte Zdravie na tanieri

MÁTE OTÁZKY?