Ak ste doteraz vylievali nálev z plechovky cícera do výlevky, nabudúce zadržte. Dajú sa s ním totiž robiť hotové zázraky. Dokonca má aj svoje meno, volá sa AQUAFABA.
Aquafaba je hustá tekutina, ktorá vznikne namáčaním alebo varením strukovín, najčastejšie však cícera (ten zatiaľ vedie vo väčšine vegánskych receptov). Aquafaba dokáže to, čo sa dá urobiť z vaječných bielkov. dokonca sa dá použiť nielen ako náhrada bielkov, ale aj žĺtkov a aj celých vajec.
Táto tekutina, pozostávajúca najmä zo škrobov a proteínov, funguje ako emulgátor (umožňuje spojiť dve nespojiteľné kvapaliny, ako napríklad olej a vodu), penidlo (penotvorná látka), zahusťovadlo či pojivo.
Vďaka aquafabe si vegáni a ľudia s alergiou na vajcia môžu vychutnávať pavlovy, makrónky, majonézu, cheesecaky, koláče aj pečivo, zmrzlinu, penu na cappuccine, vafle či palacinky. A to bez toho, aby aquafaba nejako výrazne či negatívne ovplyvnila chuť hotového diela.
Aké je dávkovanie aquafaby?
1 polievková lyžica aquafaby (15 ml) = náhrada za 1 vaječný žĺtok, 2 polievkové lyžice aquafaby (30ml) = náhrada za 1 vaječný bielok, 3 polievkové lyžice aquafaby (45 ml) = náhrada za 1 celé vajce.
Jej chuť závisí od toho, či kúpite strukoviny v solenom alebo nesolenom náleve. Zatiaľ mám najlepšie skúsenosti s cícerom z DM drogerie. Aquafabu, ktorá vám ostane po varení či scedení kúpeného cícera, môžete uskladniť buď v chladničke alebo v mrazničke, v uzatvorenej nádobe. V chladničke vydrží minimálne 5 dní. V mrazničke môžete aquafabu skladovať minimálne tri mesiace.
Ja som si pre vás vymyslela skvelú čokoládovú penu, tak sa do nej pustite hneď!
Zdroj info: doposlednejomrvinky.sk
Postup prípravy
Raňajkové kaše
Vyberte si zdravú raňajkovú kašu pre ráno plné energie.