Tieto cookiesky napiekla moja Grétka s kámoškou Vivkou. Piekli ich z mixu špaldovej hladkej celozrnnej múky (80g)a klasickej pšeničnej bielej polohrubej múky (100). Ja som ich testovala aj na bezlepkovo, použila som pohánkovú múku a mleté bezlepkové ovsené vločky a recept chutil vynikajúco. Preto je tento recept super, funguje aj s lepkom aj bez!
Ak by sme mali jednoducho definovať, čo je čokoláda, tak je to kakaové maslo, respektíve tuk a kakaová sušina. Samotný podiel kakaovej sušiny v čokoláde však nevypovedá celkom o jej kvalite. Kvalita čokolády závisí od kakaových bôbov - akej sú odrody a pôvodu, ako boli pestované a spracované. Tá najkvalitnejšia je jednoodrodová, ktorá pochádza z jednej špecifickej plantáže, kde jej pôvod vieme veľmi rýchlo a jednoducho dohľadať. Aj preto má nezameniteľnú chuť.
Kvalitná čokoláda a jej výrobcovia by mali mať minimálne tieto certifikáty : ISO 9001,IFS Food, BRC food, UTZ certifikát, RSPO, HALAL ICB,USDA Organic, Qualitá egana. Odborníci odporúčajú čokoládu z oblastí Ugandy, Peru, Dominikánskej republiky, Ekvádoru, z Konga, Madagaskaru alebo Tanzánie, ktoré majú vo svete veľmi dobré meno.
Ak siahnete po skutočne dobrých čokoládach, odmení sa vám telo aj myseľ. Horká čokoláda chráni naše srdce, znižuje vysoký tlak. Čokoláda v nás vyvoláva pocit šťastia, zamilovanosti a pokoja. Nasýtené kyseliny v kvalitnej čokoláde nemajú žiaden vplyv na obsah cholesterolu v krvi.
Prečo každá chutí inak?
Chuť kakaových bôbov sa môže líšiť od klimatických podmienok, správnej doby zberu, sušenia a ďalšieho spracovania. Podiel kakaa v čokoláde určuje jej horkosť a arómu, odroda a pôvod bôbov jej dodáva chuť a vôňu..
Na chuti sa však odráža aj vek čokolády, pričom v tomto prípade neplatí, že čím staršia, tým lepšia. Čokoláda je trvanlivou potravinou, ale jej doba spotreby nie je neobmedzená. Mala by nám vydržať zhruba rok, v závislosti pridaného mlieka. Čokoládu by sme mali skladovať v suchu a tme, pri teplote 18 stupňov a vlhkosti max. 68 %.
Zdroj info: profikuchar.sk